Jak obecnie prowadzić akta i ewidencjonować czas pracy – po zmianach z 2019 r.
W 2019 roku nastąpiła rewolucja w zakresie dokumentacji pracowniczej. Pojawił się skrócony okres przechowywania części akt (pod pewnymi warunkami), możliwość przejścia na e-akta, a także kilka zmian w papierowej dokumentacji pracowniczej. Duże zmiany objęły tez ewidencjonowanie czasu pracy. I wreszcie: doszedł nowy obowiązek informacyjny. Bardzo łatwo o błędy. Jak ich uniknąć?
2019-01-29, 14:15

Od 2019 roku obowiązują nowe przepisy (kodeksowe i wynikające z nowego rozporządzenia) odnośnie akt osobowych i dokumentacji pracowniczej.

Mamy więc krótszy okres przechowywania dokumentacji niektórych pracowników. Ale czy warto przechodzić z 50-letniego na 10-letni okres skracania dokumentacji – skoro może to oznaczać wydłużenie okresu przechowywania np. ewidencji czasu pracy z 3 do 10 lat (i to liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym ustaje stosunek pracy?

Od 2019 roku mamy też nowy obowiązek informacyjny – musimy wskazywać wraz ze świadectwem pracy okres przechowywania dokumentacji. Ale nie wszystkim pracownikom.

Jest też kilka zmian w dokumentach przechowywanych w poszczególnych częściach akt. Mamy nową możliwość numerowania dokumentów w aktach. Warto więc prześledzić publikowany przez nas wykaz dokumentów przechowywanych w nowych częściach akt (nie tylko tych, które są wprost wymienione w rozporządzeniu, ale też innych

I wreszcie – mamy duże zmiany w zakresie ewidencjonowania czasu pracy. Po pierwsze, dokumentacja ewidencyjna musi być oddzielna dla każdego pracownika. Po drugie – w ewidencji wskazujemy dodatkowe dane (np. godzinę rozpoczynania i kończenia pracy, a także rodzaj dnia wolnego).

Można też przejść na elektroniczne akta osobowe.

Jak w praktyce zastosować nowe przepisy? Pomoże w tym niniejsza publikacja, przygotowana przez doświadczonych specjalistów z doświadczeniem pracy w instytucjach tworzących prawo pracy i kontrolujących pracodawców. 

Książkę kupisz tutaj: https://fabrykawiedzy.com/akta-osobowe-2019-nowe-wydanie.html

Akta osobowe po 1 stycznia 2019 r. – prowadzenie, przechowywanie, zmiany

KONTAKT / AUTOR
Michał Suchecki
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.