Emerytura 2019? Ale dla kogo i na jakich warunkach?
W bibliotece każdego zainteresowanego, zwłaszcza osób zbliżających się do emerytury ale także pracodawców, mających spory wkład w zakończone sukcesem staranie się pracownika o świadczenie emerytalne, powinna znaleźć się publikacja porządkująca aktualnie obowiązujące przepisy, wyjaśniająca zasady przechodzenia na emeryturę według dzisiejszego prawa. Taka książka to „Emerytury 2019. Kto i z czego może skorzystać.”, która ukazała się nakładem Grupy tematycznej 2 (Personel).
2019-01-28, 15:38

Autorką książki jest Renata Gawęcka, od wielu lat związana z zagadnieniami ubezpieczeniowymi, przede wszystkim dotyczącymi świadczeń emerytalno – rentowych.

Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie zasad funkcjonowania obecnie obowiązującego systemu emerytalnego.

Reforma emerytalna weszła w życie 1 stycznia 1999 r., czyli 20 lat temu. Liczba zmian, które nastąpiły w czasie tych dwóch dekad w systemie emerytalnym, warta była zatem kolejnego opracowania. Od 2013 roku wiek emerytalny był podnoszony o 4 miesiące. Mężczyźni już w 2020 roku musieliby pracować do 67. roku życia, natomiast kobiety musiałyby pracować do 67. roku życia dwadzieścia lat później, tj. od 2040 roku. Z dniem 1 października 2017 r. wiek emerytalny przywrócono, tj. nastąpił powrót do tego, co obowiązywało do końca 2012 r.

Mając na względzie aktualny stan prawny, autorka krok po kroku wyjaśnia, kto ma prawo starać się o przyznanie emerytury i jakie ma z tego tytułu obowiązki, kiedy ZUS emeryturę przyzna, a w jakich okolicznościach może odmówić. Oprócz szczegółowo zaprezentowanych zobowiązań samych ubezpieczonych w związku ze staraniem się o świadczenie emerytalne , w opracowaniu znajdziemy również powinności płatników. W myśl przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zakład pracy jest bowiem zobowiązany do:

  • współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia,
  • wydawania pracownikowi lub ZUS zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa oraz wysokości świadczenia,
  • przygotowania wniosku o emeryturę, ale tylko w stosunku do osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. i przedłożenia go za zgodą pracownika w ZUS na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia na emeryturę.
  • wystawienia zaświadczenia o wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, wypłaconego za okresy, za które przychód ten przysługuje, a także o wysokości wypłaconych wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, świadczeń i zasiłków oraz innych należności uwzględnianych w podstawie emerytury lub renty.

Książkę kupisz tutaj: https://fabrykawiedzy.com/emerytury-2019-kto-i-z-czego-moze-skorzystac.html

Emerytury 2019. Kto i z czego może skorzystać

KONTAKT / AUTOR
Michał Suchecki
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.