Autorem publikacji jest Michał Nosowski, radca prawny specjalizujący się w prawie nowych technologii i kwestiach związanych z prawem ochrony danych osobowych.
W niniejszej publikacji skupimy się przede wszystkim na prawnych aspektach związanych z cyberbezpieczeństwem. Zaczniemy od wyjaśnienia, czym jest bezpieczeństwo cyfrowe. Następnie wyjaśnimy kwestie związane z bezpieczeństwem IT wynikające z RODO. Omówimy, czym są dane osobowe, a także wyjaśniamy rolę administratora i podmiotu przetwarzającego w przestrzeganiu przepisów dotyczących zabezpieczeń danych.
Wyjaśnimy w niej, czym jest bezpieczeństwo informatyczne w rozumieniu ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, jakie powołano Zespoły Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego. Omawiamy różne rodzaje incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa, jakie zdefiniowano w ustawie.
Oprócz tego skupiamy się na kwestiach związanych z ryzykiem dotyczącym korzystania z systemów IT. Wskazujemy, czym jest ryzyko i jakie jest jego znaczenie. Wyjaśniamy, na jakie kwestie związane z analizą ryzyka wskazuje ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) oraz ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Podpowiadamy także, jakimi standardami warto się kierować przy analizie ryzyka. Znajdziesz także wskazówki, jak postępować po dokonaniu analizy ryzyka.
W publikacji znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie dokładne wymogi w zakresie bezpieczeństwa zostały zawarte w przepisach prawa. Poznasz również odpowiedź na pytanie, czy w przepisach RODO znajdziemy jakieś wskazówki dotyczące bezpieczeństwa IT, jak również wyjaśnienie, dlaczego warto wdrażać polityki ochrony danych i instrukcję zarządzania systemem informatycznym.
W książce zamieszczono przykłady związane z incydentami z zakresu cyberbezpieczeństwa, na przykład omówienie głośnej sprawy ransomware Petya czy wycieku danych z serwisu morele.net.
Książkę kupisz tutaj: https://fabrykawiedzy.com/prawne-aspekty-cyberbezpieczenstwa-praktyczne-wskazowki-dla-przedsiebiorcow.html