Potrącenia komornicze nie muszą być kłopotliwe!
W każdym dziale płac w firmie powinna znaleźć się publikacja dotycząca specyfiki dokonywania potrąceń z wynagrodzenia i zasiłków przysługujących pracownikowi, porządkująca przepisy i zasady odliczania należności alimentacyjnych, niealimentacyjnych, udzielonych zaliczek i nałożonych kar. Niewątpliwie jest nią książka „Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłków 2019/2020”, która właśnie ukazała się nakładem Grupy tematycznej 2 (Personel).
2019-05-24, 16:23

Autorem książki jest Mariusz Pigulski - specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.

W opracowaniu autor krok, po kroku, na licznych praktycznych przykładach, omawia  ważny dla pracodawców temat dotyczący pomniejszania wynagrodzenia pracownika oraz świadczeń chorobowych z tytułu egzekucji.

Warto podkreślić, pracodawca musi odliczyć i potrącić konkretne kwoty tylko w przypadkach określonych ustawowo. Jeśli dokona potrąceń w innych sytuacjach, niż uregulowane prawnie, naraża się na określone konsekwencje. Przede wszystkim spotka się  z roszczeniem podwładnego o zapłatę nienależnie potrąconego wynagrodzenia. Może także ponieść odpowiedzialność związaną z wykroczeniem przeciw prawom pracownika. Pracodawca zobowiązany do dokonywania potrąceń musi pamiętać, że pierwszeństwo w zaspokojeniu z wynagrodzenia za pracę mają świadczenia alimentacyjne. Następnie potrąceniu podlegają sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż alimentacyjne,  w dalszej zaś kolejności – odpowiednio udzielone pracownikowi zaliczki oraz nałożone kary pieniężne.

Autor, omawiając tę trudną tematykę, dużo uwagi poświęcił orzecznictwu Sądu Najwyższego oraz interpretacjom Głównej Inspekcji Pracy, wskazującym zasadnicze kierunki wykładni obowiązujących przepisów prawa oraz zawierającym  sugestie rozwiązania praktycznych problemów dotyczących właściwego dokonywania potrąceń.

Dzięki niniejszej publikacji Czytelnik:  uporządkuje i poszerzy wiedzę na temat aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących potrąceń z wynagrodzenia pracownika, dowie się jakich potrąceń można dokonać bez zgody pracownika, jaka obowiązuje ochrona wynagrodzenia przed potrąceniami, czy potrąceń dokonuje się z wynagrodzenia brutto czy netto, jak poprawnie odliczać należności alimentacyjne, niealimentacyjne, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, na jakiej zasadzie pracodawca może potrącić zawyżoną wypłatę wynagrodzenia a na jakiej wynagrodzenie za wadliwie wykonaną pracę, które kwoty są niepotrącalne mimo pisemnej zgody pracownika, jaka jest kolejność i granice potrąceń ustawowych, jaki wpływ na kwoty potrąceń mają wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe, jakie przepisy i zasady obowiązują przy egzekucji świadczeń pieniężnych z zasiłków chorobowych i macierzyńskich, jaka jest kwota wolna od potrąceń z tych świadczeń.

Książkę kupisz tutaj: https://fabrykawiedzy.com/potracenia-z-wynagrodzen-i-zasilkow-2019-2020.html

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków 2019/2020

KONTAKT / AUTOR
Michał Suchecki
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.